Oleje – jak używać

Na tysiąc różnych sposobów 😉

Kiedyś nieprawdopodobnym mi się zdawało, żeby używać olejów na twarz – na moją mieszaną, mocno przetłuszczającą się w strefie T skórę. Więc nawet, gdy już kupiłam sobie pierwszą gotową mieszankę olei, to długo nie mogłam się przemóc, by zacząć ją na buzię nakładać. Dziś już nie wyobrażam sobie bez olejów życia 🙂

Opisy poszczególnych olei znajdziecie tu, a w tym artykule chciałabym przybliżyć jak można olei używać. To takie podsumowanie wszystkiego w jednym miejscu, a także info dla osób, które dopiero swoją przygodę z olejami zaczynają.

oleje naturalna pielegnacja

A więc jak używać olejów do pielęgnacji?

Do twarzy – bezpośrednio

Wmasowujemy kilka kropel oleju bezpośrednio w skórę twarzy i w szyję. Pamiętać należy o tym, że olej sam w sobie nie nawilża bezpośrednio, a nawet może wysuszyć. Te oleje, które mają własności nawilżające robią to wnikając głęboko w skórę. Natomiast na jej powierzchni olej tworzy tzw. warstwę okluzyjną – zabezpiecza przed odparowaniem wody z naskórka, a tym samym również chroni przed czynnikami zewnętrznymi – mrozem, wiatrem, zanieczyszczeniami.

Dlatego używając oleju zawsze należy najpierw nawilżyć buzię, czy to hydrolatem, czy kwasem hialuronowym, czy żelem aloesowym lub też po prostu jakimś gotowym nawilżaczem. Można pod olej wklepać także krem czy serum. A dodatkowa zaleta jest taka, że dzięki temu olej o wiele lepiej będzie się na buzi rozprowadzał.

Do twarzy – razem z kwasem hialuronowym / żelem aloesowym

Bezpośrednio przed aplikacją można wymieszać na dłoni po po kilka kropli oleju oraz kwasu hialuronowego / żelu aloesowego i tą mieszankę nałożyć bezpośrednio na twarz. Lepiej się aplikuje niż sam olej, no i mamy nawilżenie.

oleje naturalna pielegnacja

Do twarzy – dodatek do serum / kremu

Bezpośrednio przed aplikacją można wymieszać na dłoni porcję kremu z kilkoma kropelkami oleju i taką mieszankę nałożyć bezpośrednio na twarz. Fajny sposób dla osób, które nie chcą rezygnować z kremu lub dla tych, które nie chcą / nie lubią nakładać na buzię oleju. Wtedy mamy i olej i krem i z dobroci obu korzystamy 🙂 Proporcje dowolne.

Do ciała – bezpośrednio

Nakładamy po kąpieli na jeszcze wilgotne ciało – wtedy o wiele łatwiej się rozprowadza. Idealnie byłoby gdybyśmy przed olejem nałożyli jeszcze na przykład hydrolat, bo sam olej może na dłuższą metę przesuszać skórę. Mnie się zwykle nie chce w to bawić i dodaję oleju do balsamu. A poza tym gdy nałożę sam olej, to skóra jednak jest tłusta – olej potrzebuje nieco więcej czasu na wchłonięcie, a rano po prysznicu zwykle gnam jak szalona, żeby zdążyć, więc ten sposób nie do końca mi osobiście pasuje.

Do ciała – dodatek do balsamu

Tak samo jak do twarzy: bezpośrednio przed aplikacją można wymieszać na dłoni porcję balsamu z kilkoma kropelkami oleju i taką mieszankę nałożyć bezpośrednio na ciało. Jest z tym trochę babrania, ale skóra po aplikacji takiego mazidła jest milsza w dotyku i bardziej aksamitna. No i nie tak tłusta jak gdy nałożymy sam olej. To mój ulubiony sposób.

Do ciała – dodatek do kąpieli

Oleju można dodać do wanny z ciepłą wodą i w takiej mieszance wziąć kąpiel. Skóra jest wtedy ładnie nawilżona i odżywiona i natłuszczona.

oleje naturalna pielegnacja

Do włosów – olejowanie

Każdy chyba już słyszał o olejowaniu włosów. Generalnie chodzi o używanie oleju na włosy – na skórę głowy i na długość na kilka godzin przed myciem, zawinięcie w ciepły ręcznik, żeby jak najwięcej substancji odżywczych wniknęło we włosy. Oczywiście mocno tu upraszczam, bo o olejowaniu można by książki pisać, ale ta metoda jest naprawdę godna polecenia, bo przynosi widoczne efekty.

Niestety najczęściej znalezienie oleju, który będzie nam służył wymaga wiele czasu i cierpliwości – to, co u jednych się sprawdza, niekoniecznie sprawdzi się u nas. Można zacząć od jakiejś mieszanki uniwersalnej typu Babydream lub kierować się porowatością włosów.

Do włosów – na skórę głowy

Na skórę głowy warto nakładać olej, gdy mamy jakiś konkretny problem – łupież, swędzenie, podrażnienie, ale także przetłuszczanie. Gdy zmiany są punktowe, najlepiej nakładać punktowo, gdy są na całej powierzchni to wmasować w skórę głowy. Zostawić na kilka godzin lub całą noc – trzeba wypróbować.

Do włosów – na długość

A dla leniuszków, albo osób, które nie mają czasu na typowe olejowanie zostaje nakładanie oleju na choćby pół godziny przed myciem. Tu także najlepiej zawinąć włosy w ręcznik. I najlepiej też nakładać olej na zwilżone wcześniej włosy, na przykład hydrolatem. Oleju nie potrzeba nakładać dużo – na moje bardzo długie włosy wystarczają około trzy małe pompki.

Ja zazwyczaj myję włosy rano, gdy mocno się spieszę, więc nie mam czasu na kilkugodzinne czekanie, a na całą noc nie bardzo uśmiecha mi się olejować włosy. Więc nakładam olej na około 30-50 minut przed myciem i też się to nieźle sprawdza.

oleje naturalna pielegnacja

Do włosów – dodatek do szamponu

Kilka kropli oleju można dodać do szamponu podczas mycia włosów.

Do włosów – dodatek do odżywki

Oleje (dobrane odpowiednio do naszych włosów) świetnie nadają się jako dodatek do odżywki. Kilka kropli można dodać do odżywki i z nią wymieszać, bezpośrednio przed aplikacją. Taka wzbogacona odżywka jeszcze lepiej nawilży i odżywi oraz sprawi, że włosy będą bardziej miękkie i miłe w dotyku.

Do włosów – zabezpieczenie końcówek

Zamiast sztucznych jedwabiów w płynie napakowanych silikonami do zabezpieczania końcówek można jak najbardziej użyć oleju. Trzeba tylko uważać, aby nie przesadzić z ilością, żeby nie zrobić sobie efektu tłustych strąków. Olej ochroni końcówki naszych włosów przed słońcem, mrozem, wiatrem, słoną i chlorowaną wodą.

oleje naturalna pielegnacja

Do dłoni – zamiast kremu, na krem lub jako dodatek do kremu

Oleje ładnie odżywiają też skórę dłoni, szczególnie tą zniszczoną. Warto zastosować olej odpowiedni do problemu. Olej można stosować na nawilżacz, można dodać kilka kropli oleju bezpośrednio do porcji kremu do rąk, lub zastosować olej na krem. Ja najczęściej stosuję dwie ostatnie metody. Olejów używam różnych, w zależności od tego co mam akurat pod ręką lub też własnoręcznie zrobioną mieszankę z masłem shea lub innym.

Do paznokci

Stan paznokci często pozostawia wiele do życzenia – w takich sytuacjach oleje są świetnym remedium. Mi pomagają bardzo w okresach, gdy paznokcie są bardziej zniszczone. Oleje wmasowujemy w płytkę paznokci i w skórki. Zajmuje to kilka minut, a działanie bezcenne! Nawilża, przywraca elastyczność, przyspiesza wzrost i koi suche / spękane skórki. Można używać na lakier.

Do masażu

Olejów można oczywiście używać też do masażu całego ciała. Te cięższe i mniej wchłanialne warto rozcieńczyć innymi olejami lub w ogóle skomponować własną mieszankę do masażu. Można do takiej mieszanki dodać kilka kropli olejków eterycznych dla milszego zapachu (tu trzeba zwrócić uwagę, żeby był to naturalny olejek eteryczny, a nie sztuczny zapach dodawany na przykład do podgrzewaczy, bo te ostatnie mogą zrobić tylko krzywdę). O zaletach masażu chyba nie trzeba nikogo przekonywać 😉

flower

Dodaj komentarz